Tippek autóvezetéshez szuperérzékenyeknek

Bár teljesen egyénfüggő, hogy ki mennyi idő alatt válik rutinos és magabiztos vezetővé, a szuperérzékenység is befolyásolhatja ezt a folyamatot. Vannak szenzitív emberek, akik kiválóan helytállnak a volán mögött, míg mások számára a vezetés komoly kihívást jelenthet. Néhány kliensemnek a sofőrülés igazi mumus, vagy korábban az volt – köztük nekem is. Ez a poszt azoknak szól, akik szeretnének magabiztosabbá válni vezetés közben, és úgy érzik, hogy ebben a szuperérzékenységük is szerepet játszhat.

szuperérzékenyként vezetni

 

Praktikus tanácsok, ha úgy érzed, hogy az érzékenységed plusz akadályként gördül eléd, amikor volán mögé ülsz – és tippek arra, hogyan növeld a vezetési képességeidet:

• Tervezés és időzítés – Használj navigációt előre beállított úti céllal, hogy ne kelljen aggódnod az útvonal miatt, és ha lehet indulj el előbb, így elkerülöd a késés miatti stresszt is, ami túlpörgetné a szimpatikus idegrendszeredet. 

Plusz tipp: Ha még csak szokod a forgalmat, próbálj meg olyan időszakokban vezetni, amikor kevesebb autó van az utakon – ezzel is csökkented az ingerek mennyiségét.

• Kerüld a fölösleges ingereket – Ne hallgass túl hangosan zenét, és próbáld minimalizálni a zavaró tényezőket. Viselj olyan ruhát, ami nem irritálja a bőrödet – egy durva, szúrós anyagú vagy épp nagyon szűk ruhától hamar frusztrálttá válhatsz. Nekem van vezetős cipőm, és ha egy óránál többet vezetek, akkor kényelmes ruhában indulok csak el.

• Használj napszemüveget vagy fényszűrős szemüveget – A fények könnyen túlterhelhetik a szenzitív idegrendszert – különösen éjszakai vezetésnél – így egy jól kiválasztott, kényelmes szemüveg javíthatja a vizuális komfortot. 

Ha gyakran tapasztalsz fáradtságot, fejfájást, hirtelen jelentkező fájdalmat vagy diszkomfortérzetet a szemedben erős napsütésben vagy esti fényeknél, az a fényérzékenység jele lehet. A polarizált lencsék a visszatükröződő, megcsillanó fények esetében javasoltak, a kékfény-szűrős lencsék az esti, szürkületi vagy éjszakai vezetés során tapasztalt vakító kék fény hatását csökkentik, a sárga/narancs színű lencsék pedig javíthatják a kontrasztot rossz látási viszonyok között – például esőben, ködben vagy szürkületkor.

• Utazás előtt és után adj magadnak időt a fel- illetve visszatöltődésre – Alakítsd úgy a napodat, hogy kiegyensúlyozottan tudj elindulni. Ha egy hosszú vezetés után kimerültnek érzed magad, ne rohanj egyből egy újabb tevékenységbe, pihenj egy kicsit.

• Legyen nálad útravaló – Ha szuperérzékenyként éhes vagy, sokkal nehezebben koncentrálsz, mert leesik a vércukorszinted, és az közvetlen hatással van az idegrendszerre és a stresszhormonokra – agyi ködöt, szorongást, kimerültséget vagy épp túlpörgést eredményezhet. Ezért egy hosszabb útnak mindig úgy indulj neki, hogy ettél rendesen, fel vannak tölve az energiaraktáraid, és gondoskodj arról, hogy az autóban is legyen minimum innivaló bekészítve. Ha pedig igazán felkészült szeretnél lenni, akkor ennivalót is csomagolhatsz.

Plusz tipp: A gyors felszívódású szénhidráttal, cukros dolgokkal óvatosan bánj, mert vércukorszint-ingadozást okoz, amivel fölöslegesen terheled az idegrendszered. Próbáltad már a fehérjeshaket? A benne lévő fehérjék és az aminósavak miatt egy olyan jolly joker lehet, amit könnyedén magaddal tudsz vinni az útra, és akár vezetés közben is el tudod fogyasztani – egyenletesebb lesz tőle az energiaszinted, az ingerküszöböd magasabb, és hozzájárul ahhoz is, hogy ne borulj ki olyan könnyen. Már 30-60 perc után érezheted a stabilizáló hatását!

Tedd komfortossá az autód – Kellemes zene, kényelmes ülőpárna vagy deréktámasz, megfelelő hőmérséklet és szellőztetés, szintetikus autóillatosítók helyett pedig természetes illóolajok választása – ezekkel mind tehetsz azért, hogy stresszforrás helyett nyugodt és biztonságos tér legyen az autód belseje, a vezetés pedig egy élmény!

Illóolaj tippek:

💧 Narancs vagy bergamott – Pozitív hangulatot teremt, csökkenti a szorongást.

💧 Fahéj – Melegítő, stimuláló hatású, segít ébren maradni hosszú utakon.

💧 Vetiver –Leföldel, erősíti az idegrendszert.

💧 Borsmenta, rozmaring– Élénkít, segít csökkenteni a mentális fáradtságot.

💧 Teafa – Antibakteriális és frissítő, megszünteti a kellemetlen szagokat.

💧 Citrom vagy grapefruit – Friss, energizáló hatású, segít a tiszta gondolkodásban.

 

Ha szuperérzékenyként olvasod ezt a cikket, bízom benne, hogy be tudsz építeni néhány tippet, és mostantól komfortosabban vezetsz majd! ❤️

Ha pedig nem szuperérzékenyként olvasod, de úgy érzed hasznos lehet valakinek ez a cikk, oszd meg vele! 💬

Czermann Szilvia

Szuperérzékeny Tréner és Konzulens